Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Chorvatský prezident: Ukrajina nemá v NATO co dělat, při invazi nepomůžeme

Chorvatský prezident Zoran Milanović prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem, a že pro tuto zemi není v NATO místo. Z toho důvodu by se Chorvatsko, které je členem Severoatlantické aliance od roku 2009, nemělo v současném dění kolem Ukrajiny nijak angažovat.

Ukrajinu zároveň Milanović prohlásil za jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí světa. „Pro Ukrajinu není místo v NATO. Když se na Ukrajině měnila moc, tak toto hnutí, které bylo všechno jen ne demokratické, bylo převratem, při němž bylo zabito 50 lidí. Šlo o následující: Ukrajina jde na Západ, u Ruska není co hledat, v EU bude med a mléko,“ řekl chorvatský prezident.

„Stáhneme se do posledního vojáka. Chorvatsko s tím nemá nic společného a já nedovolím, aby mělo. A Plenković (chorvatský premiér – pozn.) ať si hrozí, jak chce. Chorvatsko se od toho musí držet dál jako od ohně. Chorvatsko v tom nebude hasičem,“ prohlásil Milanović.

Obavy z možné invaze na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Rusko desetitisíce vojáků, v posledních týdnech vedly ke zvýšení napětí mezi Moskvou a Západem. USA a další mocnosti varovaly, že Rusko bude v případě napadení Ukrajiny čelit tvrdé reakci. NATO také oznámilo, že kvůli hrozbě ruské agrese vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy.