Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Svět si připomíná oběti holokaustu. Svíčku na památku zapálil i prezident Miloš Zeman

Svět si dnes připomíná Mezinárodní den obětí holokaustu. Ten připadá každý rok na výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi sovětskou armádou. Prezident Miloš Zeman loni na česko-izraelském online setkání označil utrpení více než šesti milionů Židů za největší zločin lidských dějin. Památku uctil zapálenou svíčkou.

Největší vzpomínka na 77. výročí osvobození se dnes uskutečnila přímo v Osvětimi, kvůli pandemii se jí zúčastní zejména přeživší. Akce má letos důraz na první transporty, které do Osvětimi jezdily v roce 1942.

U příležitosti dne památky obětí holocaustu varoval proti projevům nenávisti také slovenský ministr zahraničí Korčok. Slovensko za 2. světové války odebralo Židům práva a následně jich asi 70 tisíc deportovalo do koncentračních táborů. „Je třeba mít na paměti, že to, co začalo slovy, v minulosti vyústilo ve fyzické násilí a v případě Židů i v masové vraždění. Je naší povinností být ostražití vůči všem nenávistným projevům už při jejich zárodku,“ uvedl v prohlášení ministr. 

Památku uctili také na půdě Evropského parlamentu i OSN. Význam odkazu holocaustu pro ochranu lidských práv zdůraznil generální tajemník OSN António Guterres. „Nikdy nesmíme zapomenout, že holocaustu bylo možné zabránit. Příliš málo lidí mluvilo a naslouchalo, a ještě méně lidí projevilo solidaritu. Musíme se zavázat, že budeme vždy bdělí a budeme prosazovat lidská práva a důstojnost pro všechny,“ napsal. 

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v něm bylo zavražděno nebo utýráno 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 občanů Československa.