Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zaslal gratulaci ke znovuzvolení italskému prezidentu Sergiu Mattarellovi

Italským prezidentem se o víkendu znovu stal Sergio Mattarello. V osmém kole prezidentské volbě bylo hlasy 759 z 1009 volitelů rozhodnuto, že Mattarello zůstane v čele státu. Mattarella vyslyšel návrh vládních stran a souhlasil, že zůstane ve funkci další sedmileté období. Ke zvolení třináctým prezidentem Italské republiky mu pogratuloval i jeho český protějšek Miloš Zeman.

Na setrvání Mattarelly v úřadě se dnes dříve dohodly italské vládní strany a prezidenta k tomuto kroku vyzval i premiér Mario Draghi. Ministerský předseda hlavu státu požádal o pokračování v úřadu „pro dobro a stabilitu země“. Mattarella se v minulosti nechal slyšet, že nechce, aby se druhý prezidentský mandát, který ústava výslovně nezakazuje, stal v Itálii běžným. 

„Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám pogratuloval k Vašemu opětovnému zvolení prezidentem Italské republiky. Vaše zvolení je zřetelným důkazem skvěle odváděné práce a široké podpory, kterou jste si během uplynulého mandátu získal,“ stojí v úvodu Zemanovy gratulace.

„Těší mě, že jsou vztahy mezi našimi zeměmi tradičně přátelské. Zároveň pevně věřím, že jsme již překonali nejtěžší fázi celosvětové pandemie a návrat k normálním životům tak umožní opětovné rozvíjení vzájemné spolupráce v obchodní, kulturní i politické oblasti. Jsem přesvědčen, že ze svých funkcí budeme mít možnost přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi. V této souvislosti mě velmi mrzí, že nám v uplynulých dvou letech pandemie překazila plánované bilaterální jednání a doufám, že ještě během mého mandátu budeme mít možnost se osobně setkat,“ napsal Zeman společně se srdečným rozloučením.