Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad ‚omylem‘ skartoval dokumenty o Vrběticích. A také o vyznamenání Rychetského

Na Pražském hradě údajně omylem skartovali zprávu tajných služeb k výbuchům v muničním areálu ve Vrběticích. Přišli na to kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), když si 21. ledna pro tajnou zprávu přišli na Hrad. Hrad jim ji ale nevydal s tím, že dokument spolu s dalšími spisy skartoval. Mezi nimi byl i dokument o udělení státního vyznamenání předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. 

Detektivové z NCOZ chtěli z dokumentu odebrat otisky prstů nebo stopy DNA, aby zjistili, jestli do složky nenahlížel někdo, kdo nemá příslušnou bezpečnostní prověrku. Nejčastěji se zmiňuje jméno kancléře Vratislava Mynáře (54). Ten ale odmítl, že by někdy četl materiály, k nimž nemá bez prověrky přístup. 

To, že dokument ve stupni Důvěrné skutečně skartoval, Hrad v pondělí nepřímo potvrdil. „S předmětnou utajovanou písemností č. j.: D56/2021-OST nakládaly mimo adresáta pouze osoby pověřené vedením jednacího protokolu v tajné spisovně KPR a odpovědná pracovnice Sekretariátu prezidenta republiky. KPR se spisem po jeho doručení i v průběhu skartačního řízení nakládala v souladu s tím, jak byl označen ze strany zpracovatele, tedy jako s běžnou poštou v druhém nejnižším stupni utajení,“ stojí v nepodepsaném prohlášení Kanceláře Pražského hradu (KPR).

O zaslání rozhodnutí o státním vyznamenání pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, které prezident nakonec neudělil, žádal Hrad advokát Tomáš Němeček. KPR nejprve odmítla listinu poskytnout. Němeček se celkem pětkrát odvolal a Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který o odvolání rozhoduje, rozhodnutí KPR také pětkrát vrátil. Nakonec Hrad uvedl, že příslušné dokumenty byly skartovány.