Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě přijal zástupce zemědělců, jsou nespokojeni s dotacemi

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal prezidenta Agrární komory Jana Doležala, předsedu Zemědělského svazu ČR Martina Pýchu, a předsedu Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Gabriela Večeřu. Jednali spolu o změnách v nastavení zemědělských dotací pro roky 2023 až 2027. 

Komora i svaz považují změny v dotační politice za nespravedlivé a zvýhodňující malé zemědělce. Vedení obou organizací v pondělí oznámilo, že chystá na dnešek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy. Ustoupili od nich právě kvůli setkání se Zemanem a slíbené schůzce s premiérem. Premiér Petr Fiala (ODS) dal najevo, že s nimi bude jednat, ale ne pod nátlakem demonstrací.

Ministerstvo zemědělství návrh strategického plánu poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna. Podle Agrární komory a Zemědělského svazu se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Současný ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritiku odmítá, opakovaně říká, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců. Ministerstvo také poukázalo na to, že zástupci AK a ZS byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu společné zemědělské politiky, který upravuje pravidla dotací.