Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o mimořádném ředitelském volnu a distanční výuce

Ředitelé středních a základních škol budou moci od příštího týdne vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo zavést distanční výuku, jestliže to bude nutné kvůli chybějícím učitelům v důsledku koronavirové karantény nebo izolace. Zákon, který jim umožní pružně reagovat na aktuální pandemickou situaci dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Nová pravidla mají podle ministra školství Petra Gazdík (STAN) zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci covid-19. Ředitelé škol budou moci volno vyhlásit podle potřeby a nebudou muset využít všech deset dnů najednou. Ministr uvedl, že délku volna konzultoval se všemi zúčastněnými institucemi a byla označena jako optimální a dostatečná. Doplňuje právo ředitelů škol vyhlásit volno na pět dní během školního roku, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. 

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získají základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nebylo možné učit prezenčně. 

Novela rovněž počítá s tím, že rodiče žáků do 10 let budou mít v případě vyhlášení volna či distanční výuky nárok na ošetřovné ve výši 80 procent výdělku.