Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nakonec podal proti Stehlíkové dvě žaloby, jako prezident i jako občan

Prezident Miloš Zeman podal prostřednictvím hradního advokáta Marka Nespaly dvě žaloby na exministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou kvůli výrokům o jeho zdraví v době podzimní hospitalizace. Jednu žalobu podal Zeman jako prezident republiky, druhou jako soukromá osoba. 

„Žalobu jsme podali k místně příslušnému Obvodnímu soudu pro Prahu 3 dle bydliště žalované lékařky,” doplnil Nespala. Hrad Stehlíkové již dříve zaslal předžalobní výzvu, v níž kromě omluvy požadoval i zaplacení milionu korun na účet Fondu ohrožených dětí. Podání dvou žalob je dle Nespaly „schizma kvůli kvalifikaci skutku a jeho závažnosti“. 

Spor se týká výroků z loňského října. V souvislosti s tehdejším Zemanovým zdravotním stavem Stehlíková například napsala na svém blogu nebo řekla médiím, že abstinence prezidenta v nemocnici vedla k náběhu na delirium tremens a právě jeho léčba zářijový pobyt Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prodloužila. Mluvila také třeba o těžce poškozeném mozku nebo o metabolickém rozvratu kvůli alkoholické jaterní cirhóze.

Stehlíková se v médiích žalobě brání a tvrdí, že jde o „zastrašovací manévr“ se strany Hradu. „Bylo mojí povinností jakožto lékaře se zapojit do řešení zdravotního kolapsu prezidenta, byť i na dálku, protože jako lékař jsem to vnímala, měla jsem starost a obavu o zdraví prezidenta a o ústavní pořádek, tedy aby pravomoci prezidenta nevykonával někdo nepovolaný v zájmu cizí mocnosti,“ uvedla Stehlíková. 

Svou prezentaci Zemanova zdravotního stavu hájí tím, že jednala ve veřejném zájmu. „V situaci, kdy Hrad zaplavuje veřejný prostor jednou lží za druhou, společnost potřebuje vědět pravdu. Řízení před nezávislým soudem je nejlepší cestou k odhalení pravdy, toho, co se dělo na Hradě minulý rok,“ dodala.