Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Džamila Stehlíková založila petici za odstoupení Mynáře, Nejedlého i Ovčáčka

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková dnes zveřejnila petici za odstoupení ředitele Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, prezidentova poradce Martina Nejedlého a tiskového mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka. Stehlíková uvádí, že účelem je vyjádřit nespokojenost s fungováním prezidentské kanceláře.

„Na základě článku 18 Listiny základních práv a svobod využíváme našeho práva k sepsání této petice a vyjadřujeme nespokojenost s fungováním Kanceláře prezidenta republiky, která se stává bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku,“ stojí v úvodu petice.

Dále Stehlíková nastiňuje konkrétní důvody, které ji k využití ústavou zaručeného petičního práva vedly. „Pracovníci Kanceláře prezidenta republiky nesplnili svou povinnost a nepředali prezidentovi tajnou zprávu Bezpečnostní informační služby o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích (..) Existuje důvodná obava, že pracovníci Kanceláře prezidenta republiky porušují předpisy při nakládání s utajovanými informacemi a tajná zpráva o Vrběticích se dostala i k lidem, kteří neměli patřičnou bezpečnostní prověrku,“ píše Stehlíková. 

„Chcete, aby Mynář, Ovčáček a Nejedlý přestali ohrožovat bezpečnost České republiky a tropit si z nás žerty? Můžete podepsat petici za jejich odchod z funkcí v Kanceláři Prezidenta republiky ČR, aby byl hlas občanů na Hradě slyšet,“ vyzývá Stehlíková ve svém příspěvku na twitteru občany. 

Hrad prostřednictvím kancléře Vratislava Mynáře uvedl, že k petici Stehlíkové nemá co říci. „Jak známo, tato paní čelí žalobě za své hrubě neetické výroky v době nemoci pana prezidenta. Navzdory tomu stále pokračuje ve svém tažení proti Pražskému Hradu. Nebudu se snižovat na úroveň této paní a proto nehodlám na její aktivity reagovat.“