Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

NKÚ prověří hospodaření Pražského hradu. Prezidentská kancelář utratila loni 546 milionů

Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) rozhodlo o tom, že do plánu kontrolní činnosti zařadí hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu. Hospodaření Hradu chce NKÚ stihnout prověřit ještě během letošního roku, tedy ve funkčním období prezidenta Zemana a za působení vedoucího kanceláře Vratislav Mynáře. Kontrola by měla začít během února.

Podnět k provedení kontroly adresovala NKÚ už vloni v létě protikorupční organizace Transparency International (TI), a to „s ohledem na velké množství podezření na porušování zákona či nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky ze strany KPR a jí podřízení příspěvkové organizaci Lesní správa Lány“.

NKÚ již avizoval, že předmětem kontroly nebude hospodaření na zámku v Lánech, a to vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování. „Vzhledem již k dlouhodobě probíhajícím právním úkonům ze strany orgánů činných v trestním řízení naopak nebude součástí kontroly Lesní správa Lány,“ uvedl mluvčí NKÚ Václav Kešner. 

Přestože prezident Zeman absolvuje minimum zahraničních cest a minulý rok strávil několik týdnů v péči Ústřední vojenské nemocnice, útraty Pražského hradu stále rostou. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky (KPR), která zajišťuje prezidentovi servis, dosáhl loni 546 milionů (o 123 milionů více oproti schválenému rozpočtu). Předloni Hrad utratil dokonce 654 milionů, což bylo 215 milionů nad plán.