Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenská prezidenta Čaputová ratifikovala dohodu o obranné spolupráci s USA

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová tento týden ratifikovala dohodu o obranné spolupráci s USA, na jejímž základě budou moci američtí vojáci využívat dvě slovenská vojenská letiště Kuchyňa a Silač. Schválení dohody předcházela v parlamentu bouřlivá debata, kde v jednacím sále nechyběl pískot ani zvuk sirény.

„Evropský kontinent, včetně Slovenska, je už několik let terčem hybridních útoků, včetně masivní dezinformační kampaně. Jejím teritoriem jsou lidské mysli a její cílem je oslabení našich institucí, destabilizace naší společnosti a snaha ještě více nás vzdálit od našich spojenců. Přijímání této dohody bylo rovněž mohutně doprovázeno šířením dezinformací,“ uvedla prezidentka Čaputová v prohlášení k ratifikaci smlouvy.

Opozice včetně sociálních demokratů (Směr-SD) bývalého premiéra Roberta Fica se však obává, že Slovensko se na základě dohody stane vazalem USA a bude omezena suverenita země. Fico zároveň začal sbírat podpisy pod petici za vypsání referenda o dohodě. „Spouštíme petiční akci. Součástí bude i otázka, která se týká i této zrádcovské dohody. Věřím, že občané Slovenské republiky řeknou této smlouvě ne,“ prohlásil.

Podle slovenského generálního prokurátora Maroše Žilinky je zmíněná dohoda pro Slovensko ještě horší, než byla smlouva o pobytu sovětských vojsk v někdejším Československu po jeho vojenské okupaci z roku 1968. Podle Žilinky se tehdy Moskva smluvně zavázala, že sovětská armáda nebude zasahovat do vnitřních záležitostí země, případně, že trestné činy spáchané jejími příslušníky budou podléhat československým orgánům.