Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo vnitra zahájilo kontrolu Hradu kvůli pochybné skartaci zprávy o Vrběticích

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) dnes zahájilo desetidenní kontrolu v Kanceláři prezidenta republiky s cílem prověřit správu dokumentů a spisů. Kontrolu vnitra a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) v prezidentské kanceláři doporučil začátkem února sněmovní bezpečnostní výbor. 

V souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích mají inspektoři na Pražském hradě prověřit, jak se od začátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací.

Na skartování tajné informace na Hradě upozornili novináři z časopisu Respekt. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Prezidentská kancelář poté potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. Písemnost podle nich prošla řádným skartačním řízením.

Dalším úkolem inspektorů je zjistit, co se stalo s dokumentem o udělení státního vyznamenání předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad původně v říjnu 2020 informoval, že Rychetskému udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka (slavnostní předávání bylo kvůli covidu zrušeno). Před rokem však Zeman od rozhodnutí ustoupil a Rychetský žádné vyznamenání nedostal. „Na podzim přišla prezidentská kancelář s tvrzením, že ten dokument prostě neexistuje,“ uvedl Rychetského advokát Tomáš Němeček.