Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad bude hostit summit českého předsednictví v Radě Evropské unie

Každá členská země EU dostane přibližně jednou za třináct let na příležitost půl roku předsedat Radě Evropské unie. Česká republika se ujme předsednictví Evropské unie na začátku července tohoto roku. Mezi zásadní úkoly bude patřit schválení norem týkajících se digitalizace či přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, které nestihne dokončit Francie jako současná předsednická země. Vrcholný summit českého předsednictví by se měl uskutečnit na Pražském hradě.

Podle tiskového mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se již pracuje na přípravách. „Záměrem českého předsednictví je pokračovat v zavedené praxi a jeden neformální summit na vrcholné úrovni uspořádat v ČR. Měl by se konat ve slavnostních prostorách Pražského hradu jakožto dlouholetého symbolu české státnosti,“ informoval mluvčí. 

Neformálního summitu by se rád zúčastnil také prezident Miloš Zeman. „Pan prezident by se jakožto nejvyšší ústavní činitel zúčastnil například slavnostního zahájení,“ uvedl Ovčáček. Na summit jsou standardně zváni předsedové vlád či prezidenti všech členských zemí EU.

O přesném termínu summitu se zatím jedná. „Datum, téma a formát summitu během českého předsednictví jsou aktuálně předmětem politického jednání,“ uvedl mluvčí vlády Václav Smolka s tím, že nyní je předmětem diskuse, zda se vrcholné setkání uskuteční na Hradě hned při zahájení českého předsednictví, nebo až při zakončení. 

Česko bude Radě Evropské unie předsedat již podruhé, poprvé to bylo v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka (ODS). Státní rozpočet vyjde předsednictví na zhruba 1,8 miliardy korun z peněz daňových poplatníků.