Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal sporný pandemický zákon, platit bude od konce listopadu

Prezident Miloš Zeman podepsal spornou novelu pandemického zákona, kterou Poslanecké sněmovně Senát vrátil. Novela mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření, Úřadům dá také pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy a možnost nařizovat karantény jen formou SMS.

Zabránit přijetí novely se ve Sněmovně snažilo zejména hnutí SPD, obstrukce jejich poslanců trvaly desítky hodin. Novela byla nakonec přijata, ale zamítl ji Senát. Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení, například o třídenní karanténě po návratu z rizikových zemí nebo po pozitivním antigenním testu. Podobně jako část poslanců kritizovali zrychlené schvalování novely ve stavu legislativní nouze.

Pandemického zákon dá úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady budou moci regulovat i činnosti vykonávané přímo u zákazníka, jako například kadeřnické nebo kosmetické služby. 

Pandemickou novelu zákonodárci schvalovali v době, kdy kabinet Petra Fialy (ODS) protikoronavirové restrikce uvolňuje. Vládní činitelé mluví o zákonu i jako o pojistce pro případné další vlny epidemie, které by mohly přijít zejména na podzim. Předloha zřejmě zaměstná Ústavní soud, a to i kvůli procedurám a postupech při jejím schvalov