Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář dostane letos o 3 miliony méně, schválený rozpočet je 420 milionů

Sněmovní rozpočtový výbor dnes schválil rozpočet pro Kancelář prezidenta republiky (KPR) na letošní rok. Hrad bude mít letos na výdaje 420,1 milionu korun, což je o 2,7 milionu méně než loni. Důvodem je úbytek peněz z evropských fondů určených na financování projektů v lánské oboře. Z celkových 23 přítomných členů výboru hlasovalo pro návrh 20 poslanců, tři se zdrželi. 

Běžné výdaje mají činit zhruba 368 milionů, na investice má jít téměř 52 milionů korun. Pro Správu Pražského hradu je na investice vyčleněno 30 milionů, na investice v lánské oboře téměř 22 milionů korun. Například na rekonstrukci svahů v lánské oboře má jít 12 milionů korun, na rekonstrukce tamních cest tři miliony a na rekonstrukce správních budov přes dva miliony korun. 

Současný návrh rozpočtu prezidentské kanceláře je stejný jako návrh, který předložila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Důvodem je, že základní parametry rozpočtu Hradu schválil v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech již loni v květnu sněmovní rozpočtový výbor. Obě vlády, současná i bývalá, pak tyto údaje zapracovaly do návrhu rozpočtu, jak jim ukládá zákon.

Předseda klubu TOP 09 a člen rozpočtového výboru Jan Jakob nicméně uvedl, že poslanci vládní koalice připravují pozměňovací návrh, který má v sedmi kapitolách rozpočtu seškrtat celkem asi 100 milionů korun. Vedle prezidentské kanceláře, Sněmovny a Senátu jde o Nejvyšší kontrolní úřad, Kancelář veřejného ochránce práv, Ústavní soud a Národní rozpočtovou radu. Návrh chtějí koaliční poslanci předložit do výboru v pátek.