Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ukrajina přerušila diplomatické vztahy s Ruskem, prezident Zelenskyj povolal do zbraně

Poté, co dnes ráno ruská vojska napadla Ukrajinu, přerušil prezident Volodymyr Zelenskyj diplomatické vztahy s Ruskem. Zároveň vyzval všechny krajince, kteří jsou připraveni bránit vlast před ruskými silami, aby se přihlásili. Zelenskyj slíbil zbraně všem, kdo o ně stojí. Civilní obyvatelstvo vyzval, aby šli darovat krev. Na obou stranách konfliktu se již mrtví počítají na desítky.

Ruské síly kolem 3:00 SEČ napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z Krymu. Ukrajina uzavřela celý svůj vzdušný prostor pro civilní lety a prezident Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav, což vzápětí potvrdil parlament. Úřady hlásí boje na mnoha místech včetně Kyjeva, Charkova a dalších velkých měst.

Podle ukrajinské armády Rusko zaútočilo na Ukrajinu více než třiceti údery, které zasáhly civilní a vojenskou infrastrukturu. Ruské helikoptéry napadly vojenské letiště Hostomel, které se nachází nedaleko hlavního města Kyjeva Ukrajinské úřady se obávají, že by v oblasti mohli být letecky vysazeni ruští vojáci, kteří by se poté mohli pokusit proniknout do vládní čtvrti v Kyjevě.

„Bez paniky, jsme silní, jsme připraveni na všechno, zvítězíme,“ dodal Ukrajincům odvahy ve svém projevu Zelenskyj. Obyvatelé přesto prchají, na výjezdu z Kyjeva se tvoří mnohakilometrové zácpy. Ucpané jsou také hraniční ukrajinsko-slovenské hraniční přechody. Kyjev i druhé největší ukrajinské město Charkov zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako protiletadlový kryt.