Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Evropany, aby přijeli bránit Ukrajinu

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v dnes ráno zveřejněném videoprohlášení zoufale konstatoval, že jeho země zůstala sama v boji proti ruské armádě a označil nově přijaté západní sankce vůči Moskvě za nedostatečné. Vyzval zároveň obyvatele evropských zemí s bojovými zkušenostmi, aby se aktivně zapojili do obrany Ukrajiny a Evropy. Na občany evropských zemí rovněž apeloval, aby od vlád ve svých zemí žádali větší finanční a vojenskou pomoc Ukrajině. 

„Toto ráno bráníme svou zemi sami. Stejně jako včera se nejmocnější země světa dívají zpovzdálí,“ řekl Zelenskyj. „Kdo je připraven bojovat na naší straně? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí,“ dodal v projevu.  Ocenil obyvatele, že „že ukazují skutečné hrdinství“. 

Důležité je zmínit, že sám Zelenskyj ani jeho nejbližší spolupracovníci Kyjev neopustili i přes informace o plánované noční ofenzivě ruských vojsk. Zelenskyj v nočním projevu oznámil, že podle vlastních informací je pro ruské síly terčem číslo jedna a na druhém místě se nachází jeho rodina. „Chtějí zničit Ukrajinu politicky tak, že zlikvidují hlavu státu,“ prohlásil Zelenskyj. Přesto zůstává i s rodinou v Kyjevě, a dokonce v projevu potvrdil, že se nachází ve vládní čtvrti. Starosta města a bývalý šampion v boxu Vitalij Kličko řekl, že je připravený bojovat.

„Pokud v Evropě máte bojové zkušenosti a nechcete se dívat na nerozhodnost politiků, můžete přijet do naší země a společně s námi bránit Evropu,” řekl Zelenskyj. „Kolony tanků a nálety se v maximální míře podobají tomu, co Evropa zažila dávno, v době druhé světové války, a o čem říkala ‚už nikdy‘. A teď tohle! Je to opět tady,” varoval ukrajinský prezident.