Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vládní koalice plánuje škrty v rozpočtu prezidentské kanceláře, Hrad má přijít o 22 milionů

Kancelář prezidenta republiky bude zřejmě mít v letošním rozpočtu o 22 milionů méně, než původně stanovil návrh státního rozpočtu. Počítá s tím pozměňovací návrh skupiny koaličních, který předložili v rozpočtovém výboru. Návrh chce zkrátit i rozpočet Poslanecké sněmovny a Senátu, výbor by se jím měl zabývat v úterý. 

Prezidentská kancelář měla mít v rozpočtu podle vládního návrhu 420,1 milionu korun, nově by měla mít 398,4 milionu korun. Sněmovně by se měly výdaje snížit z navržených 1,502 miliardy na 1,463 miliardy korun. O peníze by měl přijít i Senát, kterému pozměňovací návrh plánuje snížit rozpočet o 17 milionů korun.

Návrh krátí rozpočty i dalších státních institucí. Rozpočet kanceláře ombudsmana má přijít o 4,2 milionu, Ústavní soud o 6,2 milionu a Nejvyšší kontrolní úřad o 21 milionů. Celkovou úsporu 109 milionů navrhují předkladatelé převést do Všeobecné pokladní správy na programové financování. Mají sloužit na investice do obnovy a rozvoje obecní infrastruktury a občanské vybavenosti.

Pod úsporným návrhem jsou podepsáni koaliční poslanci Josef Bernard (STAN), Jakub Michálek (Piráti), Vojtěch Munzar (ODS), Miloš Nový (TOP 09) a Miroslav Zborovský (KDU-ČSL). Že se bude v rozpočtu Hradu škrtat, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura už v minulých týdnech. Čekalo se pouze na částku, kterou koalice navrhne.a