Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Za podporu Putina by měl Zeman abdikovat, vyzvali prezidenta signatáři Charty 77

Osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77 vyzvalo ve společném prohlášení prezidenta Miloše Zemana k abdikaci, a to kvůli jeho podpoře ruského vládce Vladimira Putina. Podle signatářů se Zeman stal podporou Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Pod prohlášení se podepsal například bývalý předseda Senátu Petr Pithart, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová či neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček.

Vedle Pitharta, Šabatové a Horáčka jsou pod výzvou podepsání také bývalý ministr vnitra Jan Ruml, exministr spravedlnosti Jan Kalvoda, někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb, bývalý poslanec Ivan Gabal a publicista Jan Urban.

„Výkon úřadu prezidenta republiky jste od začátku založil na popírání základní ústavní charakteristiky českého státu jako státu demokratického a právního, respektujícího universální koncept lidských práv,“ uvádí signatáři. Zemanovi vyčítají dlouholetou podporu “putinovské diktatury” v Rusku a jejích lží vůči Česku a jejím spojencům. „Dnes jste spoluviníkem nevyprovokované agrese a utrpení miliónů Ukrajinců,“ obvinili prezidenta autoři prohlášení. 

Zeman a jeho nejbližší spolupracovníci podle prohlášení příliš dlouho podporovali politiku Putina, na jehož rozkaz ruská armáda páchá na Ukrajině zločiny proti lidskosti. „Neexistuje způsob, jakým by politik demokratické země mohl tak tíživou spoluvinu odčinit. Vaše přiznání omylu nemůže vyvážit vaši podporu anexe Krymu a okupaci části ukrajinského území z roku 2014, či rozšiřování nepravd o teroristických útocích ruských komand u nás i v Evropě,“ stojí v prohlášení. Podle signatářů je tak Zeman spoluviníkem Putinova rozhodnutí “namířit na demokratický svět jaderné zbraně”.