Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podá trestní oznámení kvůli úvahám o převodu pravomocí v době hospitalizace

Prezident Miloš Zeman podá trestní oznámení kvůli úvahám o převodu pravomocí hlavy státu v době jeho hospitalizace na konci loňského roku. Konání některých politiků považuje Zeman za sabotáž. Oznámení bude podle něj směřovat na “okruh lidí”, kteří se k možnosti převodu pravomocí nejvíce vyjadřovali. O aplikaci článku 66 Ústavy nejvíce mluvil například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

„Podáme trestní oznámení pro zvlášť závažný trestný čin sabotáže,“ uvedl advokát Pražského hradu Marek Nespala. „Když vám někdo chce vzít pravomoci, tak to už je hodně přes čáru. Ale opravdu hodně přes čáru,“ podotkl. Případem se podle něj bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Prezident byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) 10. října loňského roku, v prvních dnech byla prognóza jeho zdravotního stavu značně nejistá a Hrad byl na konkrétní informace skoupý. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 Ústavy.

Prezident letos v rozhovoru pro MF Dnes označil snahy o převod pravomocí za pokus o puč. V reakci na to druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Miloš Vystrčil sdělil, že konal tak, jak mu přikazuje ústava a jak má předseda Senátu konat, pokud veřejnost nemá informace o zdraví nejvyššího ústavního činitele. „Situace v té době byla taková, že bylo evidentní, že zdravotní stav pana prezidenta není dobrý, a zároveň informace o tom, zda mu jeho zdravotní stav umožňuje zastávat úřad, nebyla k dispozici,” řekl Vystrčil.