Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vedení Sněmovny ani Senátu se nezúčastní předávání státních vyznamenání

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámili, že se nezúčastní pondělního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Zdůvodnili to dřívějšími proputinovskými postoji hlavy státu Miloše Zemana. Ze stejných důvodů odmítli pozvání také místopředsedové Sněmovny Jan Bartošek a Olga Richterová (Piráti) a místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

Předseda horní komory Vystrčil dnes uvedl, že je připraven se v zájmu státu účastnit pracovních schůzek se Zemanem, na které ale není zván. „Místo toho mě nyní Miloš Zeman zve, abych podpořil jeho přístup ‘já nic, já muzikant’. Omlouvám se, nemohu. Slavnostního večera na Hradě se nezúčastním. Mám příliš dobrou paměť,“ prohlásil Vystrčil. 

Předsedkyně dolní komory Pekarová Adamová sice pokládá za správné, že Zeman minulý týden odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnal k šílenci. „Ale nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči,” zdůvodnila svou neúčast na ceremoniálu.

„Považuji za nemyslitelné, abych pozvání přijal v době, kdy vojska Ruské federace útočí na svobodnou a demokratickou zemi, ničí ji, zabíjejí, vraždí civilisty a ohrožují bezpečnost v celé Evropě. Navíc hostitel dlouhá léta podporoval nenávistný ruský režim i samotného prezidenta Putina a dodával mu zdání legitimnosti jeho počínání,“ dodal k bojkotu Pražského hradu místopředseda Senátu Růžička.