Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě dnes zavlála vlajka ukrajinská vlajka a zazněla hymna Ukrajiny

V pravé poledne dnes na Pražském hradě zavlála vlajka Ukrajiny jako vyjádření solidarity se zemí, která je už dvanáctý den zmítaná válečným konfliktem. Při vyvěšování vlajky zazněla ukrajinská a česká hymna. Hradní stráž vlajku vyvěsila vedle české státní vlajky na prvním nádvoří na místě, kde běžně vlají vlajky ČR a Evropské unie.

Ukrajinskou hymnou je píseň Ukrajina ještě nezemřela z poloviny 19. století. Autorem textu je Pavlo Čubynskyj, hudbu složil v roce 1863 řeckokatolický kněz Mychajlo Verbyckyj. Během ukrajinské revoluce v roce 1917 byla oficiálně přijata jako hymna. V období Sovětského svazu byla zakázána a vrátila se definitivně až několik let po rozpadu SSSR.

Vlajka Ukrajiny je tvořena dvěma vodorovnými pruhy, modrým a žlutým. Modrý pruh symbolizuje nebe a žlutý pruh symbolizuje zralá pšeničná pole. Ukrajina je pro svá rozlehlá pole s úrodnou černozemí přezdívána „obilnice Evropy“. 

Ukrajinská vlajka zavlála na Hradě v den 172. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Prezident Miloš Zeman tak demonstruje, jak se změnilo jeho pohlížení na Rusko po jeho vpádu na Ukrajinu. Navzdory své předchozí dlouhodobé podpoře Ruska Zeman ruskou invazi odsoudil a uvedl, že “Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru”.