Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman udělí ukrajinskému prezidentovi Zelenskému Řád bílého lva za odvahu a statečnost

Prezident republiky Miloš Zeman na včerejším předávání státních vyznamenání oznámil, že udělí nejvyšší státní vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Řádem bílého lva jej Zeman ocení za projevenou odvahu a statečnost, když navzdory nabídkám evakuace zůstal ve své zemi.

„Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší české vyznamenání ukrajinskému prezidentovi, a já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět. Je tomu tak proto, protože Zelenskyj projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,” oznámil Zeman při zahájení slavnostního večera ve Vladislavském sále. 

Zeman také připomněl, že ceremoniál se koná v době, kdy nedaleko od Česka “zuří válka vyvolaná ruskou agresí vůči Ukrajině”. Proto byla v pondělí na Hradě vyvěšena ukrajinská vlajka, zazněla ukrajinská hymna a pozvánka na večerní slavnost obsahovala prosbu o příspěvek na pomoc ukrajinským uprchlíkům. 

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v Krivém Rogu na Ukrajině, prezidentem je od května 2019, když ve druhém kole dubnových voleb porazil úřadujícího prezidenta Petra Porošenka. Před vstupem do politiky působil jako herec, dabér, scenárista a televizní moderátor. Jako prezident své země stále setrvává v ostřelovaném hlavním městě Kyjev a dodává odvahu svým občanům. Americkou nabídku evakuace odmítl se slovy: „Probíhají boje. Potřebuji munici, ne odvoz.“