Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Slovenská vláda se rozhodla udělit státní cenu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému

Slovenská vláda rozhodla, že udělí státní cenu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jehož země čelí ruské vojenské invazi. Kabinet premiéra Eduarda Hegera příslušný návrh schválil na své dnešní schůzi. Dva dny předtím oznámil prezident Miloš Zeman, že Zelenskému udělí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva. 

Slovenská státní cena je pojmenovaná po někdejším představiteli takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexanderu Dubčekovi. Předává se za zásluhy o rozvoj v různých oblastech nebo za šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí. Cena je spojena s finanční odměnou, která nyní činí kolem 28.000 eur (717.000 Kč).

Hegerův kabinet dodatečně zařadil Zelenského k loni oceněným osobnostem, mezi kterými byli například zpěvačka Marta Kubišová, zpěvák Miroslav Žbirka in memoriam, jakož i zastřelený novinář Ján Kuciak i jeho partnerka. 

Slovenská vláda také schválila, že země daruje Ukrajině další vojenský materiál v hodnotě téměř deset milionů eur (256 milionů korun). Už dříve Bratislava darovala Kyjevu například munici, naftu, letecký benzin, systémy protivzdušné obrany i protitankové střely. Slovensko se také připojilo připojilo ke státům, které začaly vyšetřovat možné ruské zločiny během nynějšího ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.