Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Maďarsko má novou prezidentku, parlament zvolil Katalinu Novákovou

Novou maďarskou prezidentkou se dnes dle očekávání stala dlouholetá členka vládní strany Fidesz Katalin Nováková. Zvolil ji parlament, většinově obsazený právě stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána. Čtyřiačtyřicetiletá Nováková je první ženou v čele Maďarska. Někdejší ministryně pro rodinné záležitosti získala 137 ze 188 odevzdaných hlasů.

Nováková je vzděláním ekonomka a právnička, v minulosti zastávala funkci ministryně pro rodinu ve vládě premiéra Viktora Orbána. Je také místopředsedkyní Mezinárodní ženské demokratické unie (IWDU). Je matkou tří dětí a domluví se rancouzsky, anglicky, německy a španělsky.

Ve svém projevu před poslanci mimo jiné připomněla, že v sousedství Maďarska vypukla válka. „Patříme k Evropě a Evropa patří k nám. Na tom nemůžeme a nechceme nic měnit. Jsem připravena na nový úkol,“ uvedla. Bude nejen první ženou v čele Maďarska, ale ve svých 44 letech bude také nejmladší z dosavadních hlav státu. „Kdo se domnívá, že budu v úřadu jen figurkou, nepodceňuje mě, ale ženy,“ prohlásila po svém zvolení. 

Současnému prezidentovi Jánosi Áderovi končí druhý mandát 10. května. V Maďarsku je prezident do svého úřadu volen parlamentem v tajných volbách na 5 let a může být zvolen na dvě po sobě následující období. Pro většinu jeho rozhodnutí je však potřebná kontrasignace premiéra či příslušného ministra. Funkce prezidenta je především reprezentativní, neboť pro maďarský politický systém je charakteristická silná pozice předsedy vlády.