Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident pogratuloval ke zvolení nové maďarské prezidentce Novákové

Maďarský parlament ve čtvrtek zvolil novou hlavu státu – první prezidentkou v historii země se stala čtyřiačtyřicetiletá členka vládní strany Fidesz Katalin Nováková. Podařilo se ji získat 137 ze 188 odevzdaných platných hlasů. Opoziční kandidát, devětasedmdesátiletý právník a ekonom Péter Róna, dostal 51 hlasů. Ke zvolení ji dnes pogratuloval prezident Miloš Zeman.

Zeman ve své gratulaci . Připomněl, že Nováková svůj mandát zahájí v nelehké době válečného konfliktu na Ukrajině. Ocenil v této souvislosti přístup zemí Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které v důsledku vzniklé humanitární krize přijaly již statisíce ukrajinských uprchlíků. 

„Jednoznačná podpora většiny parlamentu, které se Vám při Vaší volbě dostalo, je pro mě důkazem úcty a nadějí, jež k Vám Váš národ chová. Svůj mandát zahájíte ve velmi nelehké době, kdy jsme svědky bezprecedentního válečného konfliktu a s tím související humanitární krize nebývalých rozměrů. V této souvislosti jsem velmi pyšný na to, jak k těmto výzvám přistoupily právě země V4 a jak je v praxi zvládají. Výše uvedený fakt jen podtrhuje důležitost visegrádského formátu, soudržnosti středoevropského regionu i koordinace společných pozic,“ vzkázal Zeman v gratulačním dopisu.

Nováková po složení prezidentské přísahy prohlásila, že je připravena reprezentovat všechny Maďary, a zdůraznila roli rodiny jako základu státu. Slíbila také bránit suverenitu Maďarska, mír, porozumění a bezpečnost. „Nedovolím, aby někdo hrál ruskou ruletu s těžko vybojovanou nezávislosti Maďarska. Patříme Evropě a Evropa patří nám. Nemůžeme a nechceme to změnit,“ dodala.