Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil zraněné vojáky ve vojenské nemocnici v Kyjevě

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj o víkendu navštívili vojenskou nemocnici v hlavním městě Kyjevě, kde se léčí zranění vojáci z fronty. Prezident si s vojáky podal ruce, předal jim medaile za obranu země a věrnost vojenské přísaze a slíbil vítězství. Vojákům i zdravotníkům poděkoval za jejich obětavou práci, několik státních vyznamenání předal i personálu nemocnice. 

Zelenskyj vojákům popřál brzké a rychlé uzdravení a všeobecně zvednul náladu v nemocnici s příslibem vítězství nad ruskými agresory. Protože podle něj nic nebude “lepším dárkem” nežli společné vítězství Ukrajinců. „Kluci, brzy se uzdravte. Věřím, že nic neurychlí vaše uzdravení víc, než naše vítězství,“ řekl svým vojákům prezident. 

Zelenskyj slíbil pomstu a trest „každému parchantovi“, který páchá zvěrstva na Ukrajině. „Neodpustíme ostřelované obytné budovy, neodpustíme více než 500 raket, které zasáhly naši zemi, Ukrajinu, naše lidi, děti. Neodpustíme zastřelení lidí beze zbraně, zničení naší infrastruktury. Neodpustíme stovky obětí, tisíce a tisíce utrpení. A Bůh neodpustí ani dnes, ani zítra, nikdy. A místo odpuštění bude soudný den. Jsem si tím jist,“ zdůraznil prezident Zelenskyj.

Diplomatické delegace Ruska a Ukrajiny se dnes prostřednictvím videohovoru setkaly k dalšímu jednání. Podle nedělních vyjádření zástupců zemí se vyjednávání o míru posunuje a v blízké době se dá očekávat společné stanovisko obou delegací. “Principiálně neustoupíme ze svých pozic. Rusko to už chápe a začíná mluvit konstruktivně,” řekl v neděli poradce ukrajinského prezidenta a člen vyjednávacího týmu Mychajlo Podoljak.