Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policejní kontroly běžných návštěvníků na Hradě zůstanou, změna možná až po válce

Rentgenové rámy a policejní kontroly, které znepříjemňují návštěvu Pražského hradu, zatím zůstanou v platnosti. A to i přesto že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dříve požádal policii i tajné služby o jejich revizi. Vyhodnocení mělo být hotové v únoru. Nyní však zátarasy na Hradě zůstanou, a to kvůli válce na Ukrajině.

„S ohledem na vývoj bezpečnostní situace na Ukrajině zůstane v tuto chvíli zajištění bezpečnosti areálu Pražského hradu v nezměněné podobě. O aktualizaci opatření se bude jednat po skončení ukrajinské krize,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. 

Nezbytností těchto kontrol na Hradě se od letoška zabývá ministr vnitra Rakušan, který zadal policii i tajným službám provést revizi bezpečnostních opatření, která tam platí. „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořila válečné opevnění,“ uvedl tehdy Rakušan. 

Ke zrušení kontrol vyzvali na konci roku také senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina v otevřeném dopise. Bezpečnostní kontroly označili za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů. Obdobnou žádost mu poslali už koncem let 2018 a 2020. Kancelář prezidenta republiky však výzvu odmítla a senátory obvinila z šíření dezinformací. Kontroly podle KPR provádí policie na základě vlastní analýzy rizik z letošního května.