Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Biden

Americký prezident Joe Biden se v Bruselu zúčastní summitu Evropské unie a NATO

Americký prezident Joe Biden příští čtvrtek zavítá do Evropy, aby se zúčastnil mimořádného summitu Evropské unie a summitu NATO. Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance zde budou jednat o pomoci napadené Ukrajině a dalším společném postupu vůči Rusku. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Evropští prezidenti a premiéři by na summitu měli jednat mimo jiné o ukončení energetické závislosti na Rusku, k níž unijní země potřebují i americký zkapalněný zemní plyn. Bavit se budou také o možnosti dalších sankcí.

„Severní Amerika a Evropa musí v této kritické chvíli stát při sobě,“ uvedl na twitteru Stoltenberg, podle něhož bude tématem aliančního summitu další posilování obranné a odstrašující pozice NATO.

Po bruselských summitech čeká v pátek 25. března Bidena jednání ve Varšavě s jeho polským protějškem Andrzejem Dudou. Polsko během nynější války na Ukrajinu posílá zbraně i další pomoc a na jeho území míří největší část lidí, které ozbrojený konflikt vyhnal z domova. Minulý týden Polsko navštívila americká viceprezidentka Kamala Harrisová.