Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal volný přístup Ukrajinců na český trh práce

Prezident Miloš Zeman spěšně podepsal zákon o pomoci Ukrajincům, který dnes schválil Senát. Uprchlíci z Ukrajiny tak budou moci v ČR pracovat bez pracovního povolení a jejich děti mohou začít chodit do dětských skupin.
Uprchlíci také získají peněžní příspěvek ve výši 5000 korun, tedy tzv. humanitární dávku.
 
Zaměstnavatelé, kteří jsou připraveni zaměstnat pracovníky z Ukrajiny nově nebudou muset prokazovat, že na danou pozici neúspěšně hledali tuzemského uchazeče. Uprchlíci budou rovněž moci získat postavení uchazeče o zaměstnání včetně nabídek rekvalifikace a poradenství.
 
Zákon je podle vládního zdůvodnění nutný kvůli masivní migrační vlně z Ukrajiny, z níž už odešlo kvůli ruské agresi kolem tří milionů lidí. „Tato úprava umožní úřadu práce aktivně napomáhat v začleňování těchto osob na tuzemský trh práce,“ řekl senátorům ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), v zastoupení ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
 
Další z podepsaných novel umožní, že děti uprchlíků budou moci chodit do dětských skupin a na jejich místa bude přispívat stát. Opatření má přispět k integraci příchozích dětí i dospělých, kteří budou moci začít pracovat. Návrh zákona navíc ulehčí běžencům prokazování kvalifikace pro práci v dětských skupinách.