Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident schválil nasazení českých vojáků na Slovensku, zbývá souhlas Sněmovny

Prezident republiky jako vrchní velitel ozbrojených sil odsouhlasil vyslání českých vojáků na Slovensko. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu mají posílit východní křídlo NATO, mezinárodnímu kontingentu navíc budou Češi velet. Záměr musí ještě posvětit Sněmovna, Senát už návrh schválil. Mezi vojáky elitních útvarů je prý o misi velký zájem.

Na Slovensko má vyrazit až 650 elitních vojáků. Čtvrtá brigáda rychlého nasazení, logistika, průzkum, vojenská policie, zdravotníci. Právě odtud by se měli rekrutovat, nejedná se totiž o vojáky zařazené mezi síly rychlé reakce NATO, ale o zcela nový prapor. “Je to předsunutá síla, která má odstrašovat jakékoliv akce, které by mohli Rusové provést vůči Slovensku,” přiblížil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Kontingent o síle přes dva tisíce vojáků má najít zázemí ve vojenském obvodu Lešť u Zvolena. Kromě Čechů a Slováků v něm budou i Němci, Američané, Poláci a Slovinci. Tomuto uskupení budou velet Češi. “Je to samozřejmě pro naše vojáky obrovská prestiž a já jsem ráda, že nám kolegové ze Slovenska tuhle nabídku dali,” dodala Černochová.

Českých vojáků odjede na Slovensko nejspíš kolem čtyř stovek, zbytek je určen jako rezerva pro střídání. Část jich má také pomáhat ukrajinským uprchlíkům. Ministerstvo obrany zatím počítá s tím, že mise potrvá do konce června příštího roku. Náklady se mají vyšplhat na více než 540 milionů korun.