Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Klaus nevrátí medaili od Putina. Nechce podporovat laciné rusobijství

Bývalý prezident Václav Klaus neuvažuje o tom, že by vrátil Puškinovu medaili, kterou mu udělil v roce 2007 ruský prezident Vladimir Putin. Řekl to v rozhovoru pro server lidovky.cz. V souvislosti s tím, že někteří držitelé ocenění vrátili kvůli nynějšímu vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu, Klaus prohlásil, že odmítá laciné rusobijství.

„Považuji za dětinské tuto medaili demonstrativně někomu vracet,“ řekl Klaus. „To bych musel být veden na popraviště, abych něco takového eventuálně mohl udělat,“ prohlásil v rozhovoru. Exprezident uvedl, že zmíněné ocenění není “žádná Putinova medaile”, ale Puškinova. „Za druhé nevymyslel ji Putin, ale jeho předchůdce Jelcin. Takže to není žádný Putinem vytvořený řád nebo něco takového. Za třetí to není medaile ruského prezidenta, ale Ruské federace,“ vysvětlil Klaus.

Útok ruské armády na Ukrajinu přitom Klaus ihned po zahájení invaze odsoudil. „Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit,“ uvedl v prohlášení z 24. února společně se svými spolupracovníky z Institutu Václava Klause. Vracení Puškinovy medaile považuje za „triviální hříčky. „A zejména odmítám i dnes existující laciné rusobijství a odmítám šmahempopírání ruské kultury a všech podobných věcí,“ dodal. 

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům za významný přínos v kultuře, humanitních vědách či jiných oborech a také za sbližování národů a kultur. Klaus ji dostal v době, kdy byl prezidentem.

Puškinovu medaili odmítl vrátit také hudebník Jaromír Nohavica, který ocenění dostal v roce 2018. Prohlásil, že si ocenění ponechá, protože ho dostal “za písně, a ne za válčení”.