Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Setkání Putina a Zelenského je klíčové pro mír, řekl poradce ukrajinského prezidenta

Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je klíčová pro nastolení míru na Ukrajině, řekl v rozhovoru s ukrajinskou službou BBC poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Termín setkání se netroufl odhadovat, uvedl ale, že obě země v současnosti vedou nepřetržitá jednání v on-line režimu. 

„Jakákoli zásadní rozhodnutí mohou být přijata pouze na schůzce prezidentů Ruska a Ukrajiny. Schůzka je klíčová pro nastolení míru,“ prohlásil ukrajinský vyjednavač. Summit prezidentů se podle něj připravuje. Pracovní skupiny, které se účastní ukrajinsko-ruských jednání, musejí ale nejprve dojít k “předběžným” dokumentům. 

Podoljak zdůraznil, že Ukrajina v žádném případě neudělá ústupky ohledně své územní celistvosti. Moskva podle dřívějšího sdělení mluvčího Kremlu Peskova mimo jiné žádá, aby Kyjev uznal, že poloostrov Krym patří Rusku, a přiznal také nezávislost dvěma samozvaným republikám, které v roce 2014 na východě Ukrajiny vyhlásili proruští separatisté. 

„Pozici Ukrajiny veřejně vyjádřil prezident Zelenskyj – územní integrita a suverenita jsou pro nás klíčovými hodnotami, tečka,“ řekl BBC Podoljak.

Putinův mluvčí Peskov naopak novinářům sdělil, že ruská pozice je jasně formulovaná “ústně i písemně”, ale zatím není v plánu ji zveřejnit. Prohlásil, že proces jednání “postupuje výrazně pomaleji” a rozhovory jsou “méně věcné”, než by si ruská strana představovala. Dodal, že naprostá většina Rusů podporuje speciální vojenskou operaci na Ukrajině a kroky svého prezidenta.