Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Hradě končícího náčelníka generálního štábu Aleše Opatu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal končícího náčelníka generálního štábu Aleše Opatu. Opata, který vede českou armádu od května 2018, už nemá o pokračování ve funkci zájem a skončit by mohl na konci června. Právě Zeman by měl na návrh vlády a po projednání ve sněmovním výboru pro obranu nového šéfa armády jmenovat.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už dříve avizovala, že Opata svou funkci opustí na konci června. Jméno jeho nástupce nezveřejnila, s prezidentem ho chce zkonzultovat příští týden. Uvedla, že oslovila “dva až tři generály”, kterých se zeptala na jejich vize. V čele armády chce i s ohledem na současný konflikt na Ukrajině člověka s bojovými zkušenostmi.

Podle deníku Právo Černochová vybírala mezi Opatovým náčelníkem štábu Miroslavem Hlaváčem, ředitelem sekce rozvoje sil ministerstva obrany Ivem Střechou a velitelem Velitelství pro operace Josefem Kopeckým. Všichni působili v operacích v Bosně a Hercegovině, Kosovu nebo v Afghánistánu.

Náčelníci generálního štábu ve své funkci zpravidla končí po čtyřech letech, jejich funkční období ale omezeno není. Generál Aleš Opata (*1964) v české armádě prošel řadou různých funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.