Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Americký prezident Joe Biden přiletěl do Polska, setká se s prezidentem Dudou

Prezident USA Joe Biden se v rámci své cesty po Evropě dnes přesunul do Polska. Krátce po druhé hodině odpolední přistál vládní letoun Air Force One na letišti Řešov nedaleko hranic s Ukrajinou. Letadlo s polským prezidentem Andrzejem Dudou však muselo z bezpečnostních důvodů přistát ve Varšavě.

Duda měl původně Biden na letišti vítat, polský vládní stroj se ale krátce po startu z Varšavy kvůli poruše musel vrátit do hlavního města. Duda následně odstartoval náhradním strojem. „Letadlo s prezidentem Dudou muselo nouzově přistát. Vrátilo se zpátky do Varšavy. Poletíme do Řešova jiným strojem,“ uvedl Dudův kancléř Jakub Kumoch.

Biden do Polska zamířil z Bruselu, kde jednal s lídry zemí NATO, EU a G7. V Řešově by se měl podle zpravodaje ČT Andrease Papadopulose setkat s americkými vojáky z 82. výsadkové divize, kteří v oblasti slouží a zabezpečují východní křídlo Severoatlantické aliance.

V sobotu budou oba prezidenti společně řešit jak posílení východního křídla NATO, tak také uprchlickou krizi, protože do Polska za poslední měsíc přišly už více než dva miliony válečných uprchlíků. V sobotu večer by pak měl mít Joe Biden proslov na Královském hradě.