Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je proti korespondenčnímu hlasování. ‚O svátku demokracie by měli lidé opustit křeslo‘

Prezident Miloš Zeman se již poněkolikáté vyslovil proti zavedení korespondenčního hlasování ve volbách. Podle něj by lidé o „svátku demokracie“ měli „opustit pohodlné křeslo“ a do volební místnosti dojít. Přitom ale volá po co nejvyšší volební účasti – v minulosti dokonce vyzýval k zavedení povinného hlasování.

Korespondenční hlasování by mělo zvýšit počet lidí, kteří se voleb účastní. Doposud volil jen malý počet Čechů pobývajících v zahraničí, protože kvůli vhození volebního lístku museli cestovat často stovky kilometrů. Korespondenční volbu by mohlo využít až 600 000 Čechů žijících v cizině. 

Vládní koalice se sice korespondenční volbu snaží ve sněmovně prosadit, jenže už teď připouští, že kvůli aktuálnímu dění se projednávání posune. Poslanci zvažují třeba i mimořádnou schůzi, jenže opozice chce takové hlasování obstruovat. ANO ani SPD totiž s korespondenční volbou nesouhlasí. 

„Člověk, který volí korespondenčně, bude vždycky vystaven riziku nátlaku. Nedokážeme poslat plentu a eliminovat jakýkoliv vliv, například takzvaný family voting (rodinné hlasování). Svobodu vám opravdu dává jen plenta,“ myslí si předseda ústavně-právního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Já mám pocit, že jsou některé věci, které bychom měli dělat osobně, protože k té důstojnosti patří, že tou volbou vy rozhodujete o směřování celé země, o tom, jak budou vysoké daně, jaká bude zahraniční politika, jestli přijmeme euro a podobně. Prostě tohle uchopit formou, že si to velmi zjednoduším, zdigitalizuju, nebo to udělám korespondenčně, mi právě nepřijde, že to je důstojné vzhledem k důležitosti aktu té volby,“ prohlásil na plénu poslanec Patrik Nacher (ODS).