
Zeman je proti korespondenčnímu hlasování. ‚O svátku demokracie by měli lidé opustit křeslo‘
Prezident Miloš Zeman se již poněkolikáté vyslovil proti zavedení korespondenčního hlasování ve volbách. Podle něj by lidé o „svátku demokracie“ měli „opustit pohodlné křeslo“ a do volební místnosti dojít. Přitom ale volá po co nejvyšší volební účasti – v minulosti dokonce vyzýval k zavedení povinného hlasování.
Korespondenční hlasování by mělo zvýšit počet lidí, kteří se voleb účastní. Doposud volil jen malý počet Čechů pobývajících v zahraničí, protože kvůli vhození volebního lístku museli cestovat často stovky kilometrů. Korespondenční volbu by mohlo využít až 600 000 Čechů žijících v cizině.
Vládní koalice se sice korespondenční volbu snaží ve sněmovně prosadit, jenže už teď připouští, že kvůli aktuálnímu dění se projednávání posune. Poslanci zvažují třeba i mimořádnou schůzi, jenže opozice chce takové hlasování obstruovat. ANO ani SPD totiž s korespondenční volbou nesouhlasí.
„Člověk, který volí korespondenčně, bude vždycky vystaven riziku nátlaku. Nedokážeme poslat plentu a eliminovat jakýkoliv vliv, například takzvaný family voting (rodinné hlasování). Svobodu vám opravdu dává jen plenta,“ myslí si předseda ústavně-právního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO).
„Já mám pocit, že jsou některé věci, které bychom měli dělat osobně, protože k té důstojnosti patří, že tou volbou vy rozhodujete o směřování celé země, o tom, jak budou vysoké daně, jaká bude zahraniční politika, jestli přijmeme euro a podobně. Prostě tohle uchopit formou, že si to velmi zjednoduším, zdigitalizuju, nebo to udělám korespondenčně, mi právě nepřijde, že to je důstojné vzhledem k důležitosti aktu té volby,“ prohlásil na plénu poslanec Patrik Nacher (ODS).