Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Vyřiď Zelenskému, že je zničím, vzkázal Putin mírovému poslu, miliardáři Abramovičovi

Ruský miliardář žijící v Británii Roman Abramovič se z vlastní iniciativy aktivně účastní mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. V Kyjevě se setkal s Volodymyrem Zelenským, v Moskvě zase s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Tomu měl od Zelenského předat ručně psaný dopis, kde ukrajinský prezident píše o podmínkách nutných k ukončení války. Od Putina se mu ale dostalo ledové odpovědi.

„Vyřiď mu, že je zničím,“ vzkázal Putin po přečtení nóty zaskočenému Abramovičovi. Ten se následně vrátil zpátky do Istanbulu, kde se měl setkat s ukrajinskými vyjednavači. Právě v Turecku dnes začala další mírová jednání. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je připraven na kompromis, trvá na územní celistvosti své země.

Kyjev při jednáních navrhnul nový systém garancí, přičemž garanty bezpečnosti by měly být právě některé další státy. Mezi nimi ukrajinští vyjednavači zmiňují Turecko, dále pak Polsko, Kanadu a Izrael. Pokud bude systém garancí fungovat, Ukrajina by se pak mohla stát neutrální zemí. Navrhovaný neutrální status Ukrajiny by znamenal, že by na jejím území nebyly vojenské základny žádných jiných zemí.

Pokud by se však měla dohoda s Ruskem uzavřít, museli by ji Ukrajinci nejdříve schválit v referendu, zdůrazňují ukrajinští vyjednavači s tím, že nastat také musí „naprostý mír“ v jejich zemi. Rusko také nesmí být proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie, dodal pak ruský vyjednavač Medinskij. Rusko už dříve naznačilo, že proti vstupu Ukrajinců do EU nic nemá.