Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář letěl do Kataru pozvat emíra do Česka, vládu ani ministerstvo neinformoval

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář odletěl minulou středu do katarského Dauhá. Podle Hradu tam jel z pověření prezidenta Miloše Zemana osobně pozvat katarského emíra na návštěvu České republiky. O Mynářově cestě předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná. 

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ uvedl Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. O uskutečnění takové cesty podle něj není prezidentská kancelář povinna informovat úřad vlády.

Takový názor ovšem nesdílí například předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer. Ten považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí. 

„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky – pana Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer. Osobní doručení pozvánky kancléřem podle něj také nebylo nezbytné. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.