Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman gratuloval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi k vítězství ve volbách

Prezident Miloš Zeman dnes zaslal gratulační telegram Viktoru Orbánovi, premiérovi Maďarska. Jeho strana Fidesz ve včerejších parlamentních volbách získala přes 53 procent odevzdaných hlasů a podařilo se jí dokonce posílit svou ústavní většinu. Neúspěch ve volbách zaznamenala naopak šestičlenná opoziční aliance, která se Orbánovi postavila. Orbán se tak stane premiérem Maďarska počtvrté v řadě.

„Bylo to obrovské vítězství,“ prohlásil po sečtení hlasů Orbán. „Dosáhli jsme vítězství tak velkého, že ho lze vidět z Měsíce a určitě je vidět z Bruselu,“ nechal se slyšet vítěz voleb, kterého EU často kritizuje kvůli prohřeškům vůči demokracii a kvůli údajné korupci. Strana Fidesz si ještě upevnila ústavní většinu v parlamentu, v němž obsadí 135 ze 199 křesel. 

Zeman v úvodu telegramu pogratuloval Orbánovi k přesvědčivému vítězství v maďarských parlamentních volbách. „Jednoznačné vítězství, kterého se Ti ve volbách již popáté dostalo, je pro mě důkazem dlouhodobé důvěry, jíž se těšíš ze strany svého národa,“ píše Zeman.

„Právě naši voliči, a nikoliv média či nadnárodní instituce, jsou tím hlavním arbitrem naší každodenní práce a jsou to právě jen a jen oni, kteří nám vystavují účet za tuto naši práci. Maďarský lid Tě podporuje, protože si je vědom toho, že vždy kladeš maďarské zájmy na první místo a služba vlasti Ti je posláním. Tak dlouhé období v čele země je v nynějších časech neustálých změn evropským unikátem a mně je tudíž ctí, že Tě mohu nazývat svým přítelem,“ píše dále český prezident, který má s Orbánem dlouhodobě dobré vztahy. 

„Doufám, že budeme mít ještě do konce mého mandátu příležitost se sejít, abych Ti mohl pogratulovat k Tvému úspěchu osobně. Milý Viktore, ještě jednou Ti srdečně gratuluji a přeji Ti pevné zdraví a mnoho úspěchů ve Tvém osobním i profesním životě,“ rozloučil se prezident Zeman.