Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Srbským prezidentem se opět stal Aleksandar Vučić, prezident Zeman poslal gratulaci

Srbsko má za sebou supervolební víkend, během kterého občané souběžně rozhodovali o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Prezidentské volby s přehledem vyhrál dosavadní prezident Aleksandar Vučić, který obhájil funkci se ziskem 58,6 procenta hlasů. V souběžných parlamentních volbách získala Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) zhruba 43 procent hlasů.

Opoziční prezidentský kandidát, bývalý náčelník generálního štábu Zdravko Ponoš, dostal přes 18 procent hlasů a jeho koalice Sjednoceni pro vítězství Srbska si v parlamentních volbách připsala kolem 13,6 procenta hlasů. 

Podle mezinárodních pozorovatelů byly během volebního procesu dodrženy základní svobody a voliči se mohli seznámit s odlišnými možnostmi své politické volby. Vládní blok měl ale nadměrný prostor v médiích a státní správa používala své prostředky ve prospěch některých kandidátů. “Všudypřítomný vliv vládních stran jim dal neoprávněnou výhodu,” uvedl šéf pozorovatelů OBSE Kyriakos Chatzijannis. 

K obhájení prezidentského mandátu gratuloval Vučićovi i český prezident Miloš Zeman. V gratulačním telegramu uvedl, že je dlouholetým příznivcem členství Srbska v Evropské unii a že nadcházející předsednictví České republiky v radě EU bude vynikající příležitostí pro další přiblížení země na cestě do bloku.

„Rád vzpomínám na Vaši poslední návštěvu v Praze v květnu loňského roku, která potvrdila vynikající kvalitu vzájemných vztahů. V této souvislosti mohu upřímně říct, že můj vztah se Srbskem byl vždy ovlivněn primárně mým srdcem, a nikoliv rozumem. Velmi mě tak těší nejen intenzivní spolupráce na občanské či kulturní úrovni, ale zejména rostoucí obchodní výměna mezi našimi zeměmi a zvýšený zájem českých firem o investice v Srbsku,“ napsal Zeman.