Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Uprchlíkům je třeba pomáhat. Sám jsem v ’68 emigroval do Anglie

Prezident Zeman v rozsáhlém čtvrtečním rozhovoru pro MF Dnes hodnotil probíhající konflikt ve východní Evropě. Válka na Ukrajině je podle něj akt agrese, který mnohé z nás, včetně prezidenta samotného, překvapil. Rusy označil za blázny, že na Ukrajinu zaútočili. Zároveň je Zeman přesvědčen, že Česko má pomáhat jak Ukrajině, tak uprchlíkům. 

„Já jsem tehdy v rozhovoru právě s vámi řekl, že Rusové nejsou blázni, a proto na Ukrajinu nezaútočí. To, že zaútočili, znamená, že blázni jsou,“ řekl nyní Zeman. „Rusko touto akcí ničí nejen Ukrajinu, ale i samo sebe,“ dodal. A vysvětlil také, co vedlo k obratu v jeho dříve vřelému vztahu k Rusku.

„Víte, samozřejmě jsem byl zastáncem korektního vztahu s Ruskou federací. Mimo jiné i proto, že Rusové jsou významným dodavatelem energie. Na druhé straně jsou hodnoty, jako lidské životy, které jsou přece jen nad byznysovým hlediskem. Takže právě proto se udála změna mého postoje,“ sdělil Zeman.

V rozhovoru dále řekl, že Česko by rozhodně mělo pomáhat Ukrajině a uprchlíkům. Připomněl také svou osobní zkušenost, kdy v roce 1968 po sovětské invazi do Československa emigroval do Velké Británie. „Víte, po sovětské okupaci také prchali lidé z Československa. Dokonce i já jsem byl v Anglii, i když pak jsem se vrátil, ale měl jsem úmysl tam zůstat, jenže se mi stýskalo po mamince. To byl takový zvláštní případ, kdy jsem tu emigraci nakonec odpískal. Na základě této životní zkušenosti si myslím, že uprchlíkům je třeba pomáhat,“ svěřil se deníku Zeman.