Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší podporu pro prezidentské volby má podle průzkumů Andrej Babiš

Největším favoritem příštích prezidentských voleb je bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Volilo by ho 25 % respondentů, zatímco druhého Petra Pavla jen 20 %. Generál Pavel ale má nejvyšší volební potenciál, kdy by ho mohlo volit až 33,5 % voličů. Z dalších kandidátů by mohli mít šanci ještě senátoři Pavel Fischer nebo Marek Hilšer. Vyplývá to z březnového volebního modelu agentury Median.

Andrej Babiš je již několik měsíců v čele volebních modelů prezidentských voleb. Podle březnového modelu agentury Median by expremiéra volilo 25 % dotázaných. Na druhém místě se již také tradičně objevuje generál Petr Pavel, kterého by volilo 20 % občanů. S velkým odstupem pak následuje senátor Pavel Fischer se 7,5 % a další osobnosti jako ekonomka Danuše Nerudová, miliardář Karel Janeček nebo šéf odborů Josef Středula (všichni 5 %).

Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, má nejvyšší Petr Pavel – 33,5 procenta voličů, následuje Babiš s 31,5 procenta. Voleb by se podle březnového průzkumu účastnilo 68 procent respondentů, polovina voličů není rozhodnuta, komu by dali hlas.

Andrej Babiš ani Petr Pavel zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Prezidentské volby se uskuteční příští rok v lednu, mandát prezidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. „Vzhledem k vysokému počtu respondentů, kteří si zatím nejsou jisti podporou konkrétní osobnosti, se mohou preference jednotlivých kandidátů výrazně měnit,“ uvedl k volebnímu modelu Median.

Průzkum probíhal v období od 1. března do 4. dubna a zúčastnilo se ho 1093 lidí starších 18 let.