Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Francie volí prezidenta: Macron porazil Le Penovou, do druhého kola postupují oba

O víkendu se po celé Francii otevřely volební místnosti, aby si občané mohli po pěti letech zvolit novou hlavu státu. Po sečtení výsledků je jasné, že do druhého kola prezidentské volby poslali Francouzi Emmanuela Macrona a Marine Le Penovou. Zopakuje se tak stejná souboj, jako v posledních volbách. Oba kandidáti nyní mobilizují voliče a snaží se získat podporu kandidátů, kteří se do finále nedostali. 

Průzkumy dlouho stavěly Macrona do pozice jasného favorita prvního i druhého kola, po uplynulém týdnu už to ale neplatí. Současný prezident v podstatě vynechal tradiční kampaň a nezapojil se například do televizních debat se soupeři, zatímco upřednostnil diplomatické snahy kolem konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Voliče ale podle analytiků více trápí narůstající životní náklady, což je téma, které celé týdny akcentovala Le Penová.

Marine Le Penová po postupu do druhého kola prezidentských voleb slibuje, že dá Francii do pořádku, zajistí bezpečnost a sociální jistoty pro všechny. „Spravím četné zlomeniny, sociální, územní, institucionální…zajistím národní nezávislost, kontrolovanou imigraci a obnovím bezpečnost pro všechny,“ řekla. Slíbila rovněž důstojné bydlení a zdravotnickou péči dostupnou pro všechny. „Mou ambicí je sjednotit Francouze a udělat Francii opět velikou,“ dodala.

Emmanuel Macron naproti tomu žádné velké sliby nepřínáší. „Rád bych vyzval naše spoluobčany, bez ohledu na jejich směřování a pro koho hlasovali v prvním kole, aby se k nám připojili,“ prohlásil po sečtení prvního kola Macron. „Obracím se na všechny spoluobčany, kteří se rozhodli nevolit nebo volit extrémní pravici. Rád bych je přesvědčil, že náš projekt je něco, co více řeší jejich obavy než extrémní pravice. Můžete se mnou počítat,“ prohlásil. Druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhne 24. dubna.