Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podle Fialy souhlasí s obrannou smlouvou s USA, základnu by ale nepodpořil

Prezident Miloš Zeman souhlasí s jednáním o obranné smlouvě mezi Českou republikou a Spojenými státy, řekl po jednání s hlavou státu v Lánech novinářům předseda vlády Petr Fiala (ODS). Případné zřízení americké vojenské základny v Česku by ale prezident podle premiéra nepodporoval. Debata o americké základně podle Fialy nemá smysl, protože ji v tuto chvíli Česku nikdo nenabízí. 

Prezident prý podporuje postup vlády. Zároveň jí vyjádřil podporu také při jednání s USA o obranné spolupráci. „Pan prezident, jak jsem říkal, vyjádřil podporu nebo souhlas s tou smlouvou. Sám k tomu dodal, že před ruskou agresí by byl zdrženlivější, ale nyní to bude podporovat,“ uvedl po setkání s prezidentem Fiala.

Případné zřízení americké vojenské základny na českém území by Zeman podle premiéra nepodporoval. Fiala ale zdůraznil, že Česko o žádné základně s USA nejedná. „Nikdo nás o základnu nepožádal, my jsme o žádné základně nejednali a není to téma, které by bylo na pořadu dne,“ zdůraznil Fiala.

V rámci pravidelné schůzky Zeman také požádal Fialu o to, aby reprezentace běloruské opozice měla v ČR vytvořeny důstojné podmínky „ve formě styčné kanceláře nebo běloruského domu“, uvedl premiér. Prezident rovněž vyzval ke vstřícnosti při udělování víz běloruským studentům, kteří se podobně jako opozice staví proti režimu Alexandra Lukašenka, jenž umožňuje ruské útoky na Ukrajinu z běloruského území.