Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda ODS Fiala chce nalézt silného kandidáta na prezidenta, který porazí populisty

Premiér a předseda ODS Petr Fiala po oznámil, že chce nalézt pro prezidentské volby silného kandidáta s šancí na vítězství nad populisty a radikály. Sám se nechystá opustit roli premiéra. Na dotaz v debatě na serveru Blesk.cz uvedl, že na oznámení jména kandidáta je ještě čas. Odmítl spekulace, že by se o funkci sám ucházel s tím, že dostal velkou důvěru v loňských sněmovních volbách a chce se věnovat práci předsedy vlády. 

O kandidátovi podle Fialy vede debatu jak ODS, tak koalice SPOLU. „Netrvám na tom, že to bude kandidát z ODS,“ řekl. Zdůraznil, že je důležité, aby šlo o silnou osobnost, která bude mít reálnou šanci vyhrát, porazit populisty a radikály, kteří se budou o funkci hlavu státu rovněž ucházet. 

Na víkendovém kongresu ODS Fiala oznámil, že výběr kandidáta potrvá ještě několik měsíců. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni podpořit stranickou nominaci i silnou nestranickou osobnost. Zdůraznil také, že důležité při výběru bude, aby na prezidenta mohli být občanští demokraté hrdí a občané se na něj mohli spolehnout.

Konkrétní jména případných kandidátů však podle něj v tuto chvíli nejsou. „My se o tom bavíme. Ale na rovinu, zatím ten kandidát není. Určitě ale nemůžete vytáhnout člověka, kterého budete tři měsíce před volbami teprve představovat veřejnosti. Musí to být někdo jako třeba Miloš Vystrčil. Ale toho jmenuji jen jako příklad. I když vím, že se v některých průzkumech objevuje a mluví se o něm. Ale on to tedy zatím důrazně popírá,“ uvedl k věci šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.