Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mynářova cesta s pozvánkou do Kataru vyšla daňové poplatníky na sto tisíc korun

Kancléř Vratislav Mynář podnikl na konci března bez vědomí premiéra i ministra zahraničí sólovou cestu do Kataru. Oficiálním účelem cesty mělo být předání osobního pozvání katarskému emírovi Tamímovi bin Hamadu Al-Thánímuk návštěvě Česka. Dvoudenní výlet do slunného hlavního města Dauhá stál daňové poplatníky sto tisíc korun.

„Hrazený výdaj činí celkem 95 349 Kč, z toho letenka 83 614 Kč a zbývající částka zahrnuje související služby, včetně pojistného,“ okomentovala Mynářovu cestu do Dauhá Kancelář prezidenta republiky.

Mluvčí Jiří Ovčáček hovořil o Mynářově výpravě jako o jednočlenné delegaci, Kancelář prezidenta tak měla hradit výdaje jen kancléřovi. V oficiální tiskové zprávě Hradu přitom mluvčí potvrdil účast podnikatele Horáka a Petera Závodského, prezidenta Obchodní komory pro styky se státy GCC (Rada pro spolupráci zemí Perského zálivu). „Oba muži mají v Kataru bohaté zkušenosti s doprovázením oficiálních českých delegací, včetně delegací z ministerstva zahraničí,“ vysvětlil později Hrad.

Hrad se také ohradil proti kritice, že měl o zahraniční cestě informovat předsedu vlády a Černínský palác. „Pozvání hlavy státu k návštěvě ČR je výsadním právem prezidenta republiky, které nepodléhá žádnému schvalovacímu procesu ze strany vlády ČR či Parlamentu ČR. Je osobním a nepřenosným právem prezidenta republiky pozvat k návštěvě ČR své protějšky z jiných států. S vládou ČR poté prezident spolupracuje během příprav a realizace návštěvy. Toto právo vychází z ústavní pravomoci prezidenta republiky zastupovat stát navenek,“ uvedl Hrad. Další nejasnosti ale nevysvětlil.