Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ukrajinský prezident Zelenskyj pozval na návštěvu Bidena i Macrona, oba pozvání odmítli

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval na návštěvu Ukrajiny prezidenty USA a Francie Joe Bidena a Emmanuela Macrona, aby se na vlastní oči přesvědčili, jaká zvěrstva v zemi páchají ruská vojska a že se skutečně jedná o genocidu. Francouzský prezident Macron na to dnes řekl, že se vydá do Kyjeva, až tato cesta přinese něco užitečného. Jet na Ukrajinu zatím nemá v úmyslu ani americký prezident Biden. 

„Pokud se vydám do Kyjeva, tak to učiním, abych se pokusil změnit situaci, a ne abych jen prokázal symbolickou podporu,“ řekl Macron. Dodal, že s ukrajinským prezidentem se slyšel po telefonu zhruba čtyřicetkrát. Macron zatím na rozdíl od amerického prezidenta Bidena odmítl označit vraždy civilistů za ruské okupace měst v okolí Kyjeva za genocidu. Macron však uvedl, že je téměř jisté, že se ruská armáda dopustila válečných zločinů.

Bílý dům dnes uvedl, že návštěvu Kyjeva nemá prezident Biden v plánu. Spojené státy zatím nevyhoví ani žádosti Ukrajiny označit Rusko za “stát podporující terorismus”. Přesunutí Ruska do této kategorie, kde se nachází například Írán, Kuba či Severní Korea, by umožnilo administrativě dál posílit sankce proti Moskvě. 

USA nicméně zvažují vyslání jiného vysoce postaveného člena administrativy, jímž by mohl být ministr zahraničí Antony Blinken nebo ministr obrany Lloyd Austin. Bidenova tisková mluvčí Jen Psakiová bez časových podrobností uvedla, že cílem USA je znovuotevřít ambasádu v Kyjevě.