Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pohřbu Albrightové ve Washingtonu se zúčastní ministr Lipavský a předseda Vystrčil

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Pohřeb Albrightové se bude 27. dubna konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Ministr Lipavský v rámci cesty vystoupí v Centru pro analýzu evropské politiky (CEPA) a v analytickém institutu Atlantic Council. Setká se také se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany.

Předsedu Senátu Vystrčila budou doprovázet místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý), který působil jako poradce někdejšího prezidenta Václava Havla a s Albrightovou se setkal při její návštěvě Prahy.

Albrightová, nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Havlem, se významně zasadila o vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. V roce 1999 patřila k největším obhájcům bombardování Jugoslávie, které mělo zabránit srbským etnickým čistkám v Kosovu. Podle prezidenta Miloše Zemana byla Albrightová nejdůležitějším podporovatelem i advokátem České republiky v USA, a to nejen v roli šéfky americké diplomacie.

Albrightová se narodila v Praze v roce 1937 v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948, byla ministryní zahraničí v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN.