Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Francouzské prezidentské volby podruhé vyhrál Emmanuel Macron

Úřadující prezident Emmanuel Macron o víkendu v druhém kole znovu vyhrál francouzské prezidentské volby, když s převahou 58,55 procenta hlasů porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou. Ta získala hlas 41,45 procent voličů. Macron se tak po 20 letech stal prvním znovuzvoleným prezidentem Francie. Volební účast dosáhla necelých 72 procent. 

„Děkuji vám, milí přátelé. Nejdřív ze všeho, děkuji vám. Většina z vás se rozhodla vložit ve mě svou důvěru na dalších pět let. Vím, co jsem vám dlužen,“ řekl staronový prezident, když před desátou hodinou po boku své ženy Brigitte došel na Martovo pole u Eiffelovy věže. Poděkoval i lidem, kteří volit nešli nebo hlasovali pro jeho rivalku. „Protože už nejsem kandidát jednoho tábora, ale prezident všech,“ prohlásil.

Le Penová porážku uznala, zisk zhruba 43 procent hlasů však považuje za zářné vítězství. „Budu dál bojovat za Francii a Francouze,“ prohlásila po vyhlášení výsledků. „Právě začala velká legislativní volební bitva,“ dodala v souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami, které budou v červnu.

Macronovi k vítězství gratulovala většina evropských i světových státníků, mezi prvními byl šéf Evropské rady Charles Michel. Gratulace ve francouzštině přišla i z Ukrajiny od prezidenta Volodymyra Zelenského. „Přeji mu další úspěchy pro dobro lidu Francie. Vážím si jeho podpory a jsem přesvědčen, že se společně posouváme kupředu novým společným vítězstvím. Kupředu silné a sjednocené Evropy,“ napsal Zelenskyj na svůj twitter.