Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát: Milost pro Baláka nebyla správná, ústavní žalobu ale podávat nebudeme

Senátní ústavní komise konstatovala, že prezidentská milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka byla v rozporu s principy právního státu. Ústavní žaloba na Miloše Zemana pro velezradu se ale kvůli tomu podávat nebude, neměla by naději na úspěch, uvedl při dnešním jednání komise její předseda Zdeněk Hraba (STAN).

Komise se jednomyslně shodla na tom, že Zemanovo odůvodnění milosti pro Baláka bylo “nepřijatelné a destruktivní pro vnímání rovnosti občanů před zákonem”. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. Podle kritiků tím dal najevo, že zaměstnanci Hradu jsou beztrestní. Ústavní žalobu ale senátoři podávat nebudou.

„V této individuální věci by patrně podání žaloby nemělo naději na úspěch,“ vysvětlil Hraba postoj horní komory. Český právní řád podle něj nenabízí prostředky, jimiž by bylo možné prezidentskou milost v konkrétním případě soudně přezkoumat, případně zrušit, na čemž se komise shodla jednomyslně.

Důvodem pro podání ústavní žaloby na prezidenta by podle senátní komise mohlo být spíše systematické zneužívání milostí s cílem mařit výkon soudní moci, “zločinné spolčení, jehož by byl prezident součástí”, udělování milostí za úplatu nebo omilostňování agentů cizí moci.

Prezident Zeman v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že amnestii na závěr svého druhého funkčního období nechystá. Nevyloučil ale případné udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi. Policie loni Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech.