Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Hradě se po dvou letech znovu otevírá historická výstava Příběh Pražského hradu

Po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru se na Pražském hradě 2. května veřejnosti znovu otevře expozice Příběh Pražského hradu, umístěná v gotickém podlaží Starého královského paláce. Dlouhodobá expozice Správy Pražského hradu, na jejíž přípravě se podílelo několik desítek autorů, od roku 2004 přibližuje návštěvníkům Pražského hradu tisíciletou historii tohoto místa, která je zásadně spjata s českou státností. 

Výstava mapuje historii Pražského hradu od dob pravěku, respektive od počátků přítomnosti člověka na území pozdějšího hradního areálu. Pokračuje v období předstátního uspořádání, představením pražského hradiště v době přenesení knížecího sídla z Levého Hradce a dobou předrománskou a románskou. Postupně sleduje osudy vlády Přemyslovců, Lucemburků a Jagellonců. Přes období renesance se přenese k baroku a končí v 19. a 20. století. 

„Výstava mapuje tisícileté dějiny tohoto místa a díky digitálním a audiovizuálním pomůckám zprostředkovává ucelený obraz českých dějin za více než 5000 let osídlení areálu Pražského hradu. Expozice tak návštěvníky postupně provede všemi historickými epochami, od pravěku až po 20. století,“ uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Expozice bude veřejnosti přístupná denně od 09 do 17 hodin a bude také součástí Dne otevřených dveří, který se na Pražském hradě uskuteční v sobotu 14. května, kdy budou kromě návštěvnických objektů otevřeny i reprezentační prostory Pražského hradu v Novém královském paláci.